تبلیغات
راز سلامت - اعجاز وضو در علم پزشکی
 
راز سلامت
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : راضیه کیخایی
برچسبها
چهارشنبه 8 شهریور 1391 :: نویسنده : راضیه کیخایی

یا ایها الذین آمنو اذا قمتم الی الصلاه فاغسلو وجوهكم و ایدیكم الی المرافق و مسحوا وبروسكم وارجلكم الی الكعبین.
ای كسانی كه ایمان آورده اید، چون به نماز برخیزید، صورت و دست هایتان را تا آرنج بشویید و سر و پاهای خودتان را تا بر آمدگی پیشین (هر دو پا) مسح كنید.
وضو به صورت یك عبادت دردستور كار مسلمانان قرار گرفته و عبارت است از شستن صورت و دو دست و مسح سر و دو پا با شرایط خاص كه موجب نورانیت و معنویت خاص همراه با نظافت شخصی می گردد.
بنابراین وقتی كه ما روزی چند بار برای نماز وضو می گیریم، گذشته از زدودن آلودگی، به اعصاب و كل عضلات بدن آرامش می دهیم و خستگی و كسالتی را كه در اثر كار روزانه و سستی خواب به ما دست می دهد، از بین می بریم و به چهره ی خود نشاط و روشنایی و شادابی می بخشیم و خود را آماده ئ زدودن آلودگی های جسمی می سازد، كسانی كه براستی نماز را با توجه و حضور قلب می خوانند، دارای چهره ای پاك و نورانی و رفتاری آرام و باوقارند.
حكمت های وضو از دیدگاه علم بهداشت
1بهداشت روانی:
تجربه نشان داده و از نظر علمی نیز به اثبات رسیده، كه وضو باعث طهارت و نورانیت باطن انسان شده و حالتی معنوی در انسان ایجاد می كند كه سبب نشاط و شادابی روح می گردد و از نظر معنوی، چون با قصد قربت و برای خدا انجام می شود اثر تربیتی دارد، مخصوصا چون مفهوم كتابی آن این است كه از فرق تا قدم در راه اطاعت تو گام بر می دارم، موید كه این فلسفه ی اخلاقی و معنوی است. هم چنین، در قسمت های بعد خواهیم دید كه تماس آب با پوست بدن اثر خاصی در تعادل اعصاب سمپاتیك و پاراسمپاتیك دارد.
2
بهداشت جسمی
از این نظر، فایده وضو كاملا روشن است، چرا كه شستن صورت و دست ها، آن هم پنج بار و یا لااقل سه بار در شبانه روز اثرات قابل ملاحظه ای در نظافت بدن دارد، هم چنین، مسح كردن بر سر و پشت پاها كه شرط آن رسیدن آب به مو ها یا پوست تن است، سبب پاكیزه نگه داشتن این اعضاء می شود كه در ذیل به طور مختصر به بیان این فواید می پردازیم.
3
- بهداشت پوست ومو
همان طور كه می دانیم برخی بیماری ها تظاهراتشان از پوست شروع می شود. مثلا برخی بیماری های قارچی،
پوست نواحی چین دار بدن مثل كشاله ران، زیر بغل، لا به لای انگشتان و ...... را درگیر می كنند كه با مسح صحیح حد فاصل انگشتان می توان به نوعی از ایجاد بیماری پیشگیری نمود  وبه همین ترتیب مسح سر نیزمی تواند توجه انسان را به ضایعات دیگر خصوصاً عفونت ها جلب نماید و انسان را برای رفع آنها آگاه سازد.

4- بهداشت گوارشی
پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری های گوارشی كه از این راه ایجاد می شوند، ضرورت دارد و دست و صورت انسان كه غالبا در معرض كثافات و میكرب های مختلف می باشند، لازم است در روز به واسطه وضو چند مرتبه ای شسته شوند.
5
- بهداشت دهان و دندان
امام علی(ع) فرمودند:
والمضمضه و الاستنشاق بالماء عندالطهور طهورللفم والانف،
شستن دهان و بینی هنگام وضو و غسل، پاك كننده دهان و بینی است.
بنابراین، رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری های مختلف آن، از جمله پوسیدگی دندان ها و بیمارهای مختلف آن، از جمله پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه و بافت های اطراف آنها و... امری مسلم است كه قرن ها قبل بسیار جالب مولا علی(ع) آن را بیان داشته و در احكام وضو نیز بدان تاكید شده است، چرا كه شستن چند باردهان و دندان ها در طول روز باعث طهارت آن نواحی شده و اثر بسیاری در پیشگیری عفونت های مربوط و هم چنین نواحی مجاور دارد.
یكی از راه های عمده انتقال عفونت های تنفسی و یا بسیاری از عفونت های دیگر، بینی است. یعنی استنشاق میكروب از راه بینی یك روش عمده ی انتقال بسیاری عفونت هاست، خصوصا در فصل سرما به علت تجمع نزدیك به هم افراد در محیط های بسته كه سبب شرایط مناسبی جهت انتقال عفونت ها از همین راه می شود ، بیماری امكان شیوع بیشتری می یابد و به همین علت در فصل سرما شایع ترین علل مراجعه ئ بیماران چه خردسال و چه بالغین به مراكز درمانی و كلینیك ها، سرما خوردگی است كه عمده انتقال بیماری از راه بینی است.
بسیاری از مسایلی كه در باب احكام وضو آمده، چند مرتبه چشیدن آب و نیز استنشاق .و حتی شستن قسمتی از درون بینی هنگام وضو، توصیه شده است.
یكی از مهم ترین راه های جلوگیری از انتقال عفونت های تنفسی و یا به عبارت ساده تر،اولین سد دفاعی بدن در مقابل این عفونت ها، مژك هایی هستند كه در مخاط بینی وجود دارند و با تماس هوای آزاد مرطوب می شوند و به عنوان مانعی در عبور میكرب ها و مواد زاید به دستگاه تنفسی عمل می كنند.
6
- وضو از نظر نوروفیزیولوژی(فیزلوژی سیستم عصبی)
بنابراین، با توجه به نقشه آدمك حسی، روشن است كه وقتی در جریان وضو، داخل دهان، ،صورت، ساعد ها، كف دست ها، جلوی سر و روی پاهای آدمك حسی تحریك شوند، قسمت اعظم قشر حسی تحریك می شود و هوشیاری به سطح بالایی می رسد، در حالی كه فقط چیزی حدود 20 در صد از سطح بدن مرطوب شده است و اگر شخص به جای وضو، كل بدن خود (یعنی 5 برابر مساحت وضو) را می شست، چیز زیادی بر تحریك ناشی از وضو افزوده نمی شد.
پس وضو با مرطوب كردن 20 درصد از سطح بدن، تقریبا كار مرطوب كردن تمام بدن را انجام می دهد و این موضوع واقعا یك معجزه است، یعنی 20 درصد در مقابل 80 درصد
مستحبات وضو و اصول علمی
1وضو گرفتن قبل از خواب:
از نظر صاحب نظران رشته روان شناسی، جهت بهداشت صحیح خواب و داشتن خوابی راحت، باید اصولی را رعایت نمود كه از جمله آنها، دوش گرفتن ملایم قبل از رفتن به رختخواب است و جالب این كه در ادامه تاكید می شود، این روش هر شب تكرار گردد.
بنابراین، برای دست یابی به یك خواب راحت و آرامش بعد از آن، دوش گرفتن و استحمام قبل از خواب مفید است كه وضو می تواند جای آن را بگیرد.
2
وضو گرفتن قبل از مطالعه:
از لحاظ توجه و تمركز و افزایش هوشیاری در قسمت های قبل بحث شد. نواحی مرتبط با وضو، بیشترین وسعت را در قشر حركتی مغز دارند و هر چه تحریك این قشر هم بیشتر باشد، خواب آلودگی و كسالت از انسان دور میشود.

3وضو گرفتن با آب سرد:
تجربه نشان داده و از نظر علمی نیز به تایید رسیده است كه آب سرد نسبت به آب گرم قدرت تحریك حسی بیشتری دارد.
4- 
خشك نكردن اعضا بعد از وضو:
به علت تماس طولانی تر آب با سطح بدن مدت تحریك حسی طولانی تر شده و تحریك حسی تقویت می شود.
هم چنین امام صادق(ع9 می فرمایند:
من ذكر اسم الله علی وضوئه فكانما اغسل،
هر كس ذكر خدا را به هنگام وضوبگوید، مانند این است كه غسل  كرده باشد.
بنابراین، اولین دانشمندان بشری كه از ساختمان سیستم عصبی و قشر مغز آگاهی داشته اند، پیامبر گرامی اسلام (ع)وائمه اطهار(ع) بودهاند كه در قرن ها قبل با بیاناتی بسیار جالب بدین موضوع اشاره نموده اند، پس به راستی
 
هم عیش العلم،و موت الجهل یخبركم حلمهم و ظاهرهم عن باطنهم وصمتهم عن حكم منطقهم........
خاندان پیامبر(ع) باعث زنده بودن علم و موجب مرگ جهلند، بردباری و علم ایشان شما را از فضیلت و عملشان آگاه می سازد، ظاهرشان از صفای باطن و خاموش شان در برابر آن جه به كارشان نمی آید به شما از استواری و درستی سخن و منطقشان خبر می دهد.

http://iec.behdasht.gov.ir

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:05 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :